poniedziałek, 30 marca 2015

ŚDM 2016: Znamy miejsca spotkań papieża z młodzieżą

Msza św. kończąca Światowe Dni Młodzieży 2016 zostanie odprawiona w Brzegach k. Wieliczki, pozostałe uroczystości z udziałem papieża Franciszka odbędą się w Krakowie – poinformował w niedzielę metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca 2016 r. Jak przypomniał metropolita krakowski podczas Mszy św. Niedzieli Palmowej w sanktuarium św. Jana Pawła II, już “za rok i kilka miesięcy będziemy gościć papieża Franciszka w Polsce i rzesze uczniów Jezusa Chrystusa z całego świata”.

- Współczesny świat, również Polska, potrzebuje takiego potężnego świadectwa wiary i jedności. Chcemy tu, w Polsce, w Krakowie dać to zbiorowe świadectwo, chcemy podzielić się naszym entuzjazmem i wiarą - podkreślił ks. kard. Stanisław Dziwisz.

“Trzeba obudzić całą młodzież w Polsce, aby zrozumiała, że są wartości, za które warto się poświęcić, za które warto żyć”- dodał.

Młodzi powitają papieża Franciszka 28 lipca, na krakowskich Błoniach. W tym samym miejscu dzień później Papież będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej. Na Błoniach odbędzie się też Msza św. na otwarcie ŚDM, której przewodniczyć będzie ks. kard. Stanisław Dziwisz.

- Krakowskie Błonia są uświęcone już spotkaniami z Janem Pawłem II i Benedyktem XVI. Cieszymy się, że tradycja spotkań z papieżem i papieżami na krakowskich Błoniach jest kontynuowana - mówił w niedzielę ks. kard. Dziwisz.

Według szacunków organizatorów w czwartkowym powitaniu Papieża może uczestniczyć 500 – 600 tys. wiernych, a w piątkowej Drodze Krzyżowej – około 1 mln.

Metropolita krakowski przypomniał, że miejsce to jest za małe, by pomieścić kilka milionów młodych ludzi, dlatego finałowe spotkania papieża Franciszka z młodzieżą – sobotnie czuwanie modlitewne i niedzielna Msza św. – odbędą się na granicy Krakowa i Wieliczki, w Brzegach. “Szukaliśmy nazwy tego miejsca i znaleźliśmy – pomógł nam Ojciec Święty Franciszek – będzie to Campus Misericordiae (Pole Miłosierdzia – przyp. PAP). Stamtąd roześle Ojciec Święty młodzież na cały świat, aby głosili Miłosierdzie Boże” – zapowiedział metropolita krakowski.

Komitet Organizacyjny ŚDM spodziewa się, że tych kulminacyjnych wydarzeniach weźmie udział około 2 mln osób, dlatego długo szukano odpowiedniego miejsca, w którym młodzi ludzie będą mogli razem z Papieżem modlić się i spędzić noc w oczekiwaniu na niedzielną Mszę św. Jak wyjaśnił dziennikarzom koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ks. bp Damian Muskus, Campus Misericordiae znajduje się na pograniczu Krakowa i Wieliczki, w miejscu świetnie skomunikowanym, od wielu lat przygotowywanym pod powstanie strefy aktywności gospodarczej. “Zatem nie trzeba wielu nakładów, by to miejsce wykorzystać w przyszłym roku – stąd ta decyzja. Trwają tam prace przygotowawcze – przeszkód i problemów już nie ma, a jeśli są to zostaną w szybkim czasie zniwelowane” – zadeklarował.

Według niego na razie trudno ocenić, ile dokładnie osób będzie uczestniczyć w ŚDM w Krakowie. Zależy to – wyjaśnił – od kształtu pielgrzymki papieskiej, czy papież Franciszek skorzysta z zaproszeń biskupów Warszawy, Poznania, Gniezna, Częstochowy i odwiedzi również inne polskie miasta. “Jeśli pielgrzymka będzie się koncentrować tylko w Krakowie, to ta liczba może być większa” – ocenił.

Ks. bp Muskus zaznaczył, że przygotowania do przyszłorocznej pielgrzymki są “w pełnym biegu i nabierają jeszcze większego tempa”. W ostatnim czasie odbyły się spotkania z papieską radą ds. świeckich a także pierwsze spotkanie zespołu rządowo-kościelnego powołanego do spraw przygotowania wizyty papieża Franciszka. Trwa m.in. zbieranie zgłoszeń od chętnych chcących ugościć w swych domach pielgrzymów na ŚDM.

Niedzielna Msza św. posłania (papież “posyła młodych na cały świat” – PAP), celebrowana przez papieża Franciszka będzie podsumowaniem Światowych Dni Młodzieży. Na koniec, w trakcie modlitwy Anioł Pański, papież ogłosi miejsce i datę kolejnego spotkania z młodymi. W niedzielę po południu tuż przed wyjazdem spotka się jeszcze z wolontariuszami zaangażowanymi w ŚDM.

W programie Światowych Dni Młodzieży będą: katechezy głoszone w różnych językach przez biskupów z całego świata oraz Festiwal Młodych czyli wydarzenia artystyczne i służące rozwojowi duchowemu. W ramach Centrum Powołaniowego swą działalności prezentować będą zgromadzenia zakonne, katolickie szkoły i uczelnie, wydawnictwa, organizacje misyjne oraz ruchy i wspólnoty krajowe i międzynarodowe.

Poprzednie Światowe Dni Młodzieży odbyły się w 2013 r. w Rio de Janeiro w Brazylii. Polska była gospodarzem tego wydarzenia tylko raz – w 1991 r. w Częstochowie. W spotkaniu tym wzięło wówczas udział 1,5 mln osób.

Ideę Światowych Dni Młodzieży zaszczepił wśród młodych papież Jan Paweł II, który w 1984 r. w Rzymie wręczył młodym krzyż – symbol Dni. Starania o to, by Kraków był gospodarzem spotkania młodzieży, trwały od 2011 r.
Źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/sdm-2016-znamy-miejsca-spotkan-papieza-z-mlodzieza/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz