niedziela, 3 grudnia 2017

Akt oddania Akcji Katolickiej w Polsce Św. Janowi Pawłowi II

Święty Janie Pawle II Wielki Apostole narodu polskiego i Patronie Akcji Katolickiej w Polsce,
w duchu wiary i chrześcijańskiej miłości zawierzamy Tobie nas, nasze rodziny i wszystkie nasze dzieła.
Ufając w Twoje wstawiennictwo przed Bogiem, polecamy Księży Asystentów i wszystkich Członków Akcji Katolickiej w Polsce.
Czuwaj nad nami wszystkimi, abyśmy nie ustawali w ofiarnej służbie dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny.
Spraw, aby dzięki posłudze Akcji Katolickiej wzrastała chwała Boża na polskiej ziemi.
Święty Janie Pawle II, wypraszaj nam u Boga potrzebne łaski – wytrwałość w wierze, prawość sumień, poczucie odpowiedzialności za Kościół święty, wierność najwyższym wartościom, wzajemne zrozumienie i jedność w działaniu, życie w prawdzie i w miłości do Chrystusa naszego Pana i Jego Matki Maryi.
Święty Janie Pawle II, nasz Patronie, pomóż nam odnajdywać mądrość i moc w wypełnianiu zadań, do których powołuje nas Chrystus w swoim Kościele. Amen
Św. Janie Pawle II, módl się za nami!


W liturgiczne wspomnienie świętego Jana Pawła II, przypadające 22 października, podczas uroczystej Eucharystii, sprawowanej przez metropolitę warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza, arcybiskupa Józefa Michalika, biskupa Mirosława Milewskiego oraz diecezjalnych asystentów stowarzyszenia, w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, uroczyście proklamowano papieża Polaka patronem Akcji Katolickiej w Polsce.

Nadesłany przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Dekret Stolicy Apostolskiej, ustanawiający św. Jana Pawła II patronem Akcji Katolickiej, odczytał krajowy asystent Akcji Katolickiej, biskup Mirosław Milewski. W wygłoszonej homilii kardynał Nycz zwrócił uwagę na to, że sam aspekt przyjęcia św. Jana Pawła II za patrona zobowiązuje członków Akcji do przyjęcia jego dziedzictwa. -„Przyjmijcie dziś św. Jana Pawła II jako swojego orędownika przed Bogiem, jako tego który jest i może być dla nas wzorem wielu dróg do świętości”, powiedział kardynał.

Warszawski purpurat przypomniał również, że papież był nie tylko orędownikiem i promotorem laikatu w Kościele, ale „człowiekiem, który ze świeckimi był i rozmawiał. Prowadził świeckich do zrozumienia tajemnicy Kościoła, który jest jeden i wszyscy jesteśmy jego członkami”.

Przypominając soborową doktrynę laikatu, kardynał Nycz podkreślił znaczenie roli apostolstwa laikatu w obrębie Kościoła i świata. „Macie obowiązek angażować się w życie społeczne i polityczne. To wasze zadanie i wasza własna odpowiedzialność”, zaznaczył warszawski purpurat.

Podczas wprowadzenia do Mszy św. prezes Akcji Katolickiej w Polsce, Urszula Furtak witając hierarchów, księży asystentów, oraz przybyłych z całego kraju licznych delegacji Akcji Katolickiej, gości z Francji i Wielkiej Brytanii oraz parlamentarzystów, przywołała kardynałów Augusta Hlonda i Józefa Glempa, którzy stali u polskich początków Akcji Katolickiej. Podsumowując przygotowania do przeżywanej uroczystości, prezes KIAK, wskazała, na duchowe przygotowanie do przyjęcia patrona poprzez specjalną nowennę i czuwanie modlitewne.

Z ufnością zaznaczyła, że „Święty Jan Paweł II, Wielki Apostoł narodu polskiego, nasz Patron, pomoże nam odnajdywać mądrość i moc w wypełnianiu zadań, do których powołuje nas Chrystus w swoim Kościele”.

Dodała przy tym, że Akcja Katolicka, będzie „odtąd upraszać wstawiennictwa Świętego Papieża jako naszego świętego Patrona by za Jego zachętą „Nie lękać się i iść naprzód z nadzieją”. Na zakończenie Eucharystii, Prezes KIAK przed wizerunkiem i relikwiami Świętego Papieża, dokonała Aktu Oddania Akcji Katolickiej w Polsce Św. Janowi Pawłowi II.

Msza św. w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela stanowiła uwieńczenie zakończonej w sobotę 21 października w Warszawie Radę Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, na której w duchu teologii laikatu wypracowanej przez Jana Pawła II, przyjęto kierunki pracy i najbliższe inicjatywy AK w Polsce.


Po Mszy św. w Sali Odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej, blisko 300 gości uczestniczyło w części formacyjno – artystycznej. Podczas tej części spotkania, wykład: „Ewangelizacyjne intuicje Świętego Jana Pawła II wobec Akcji Katolickiej” wygłosił arcybiskup Józef  Michalik. Po biskupie seniorze Józefie przemawiali goście, w gronie których znaleźli się: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Stanisław Szwed, Grażyna Bielecki z Instytutu Polskiej Akcji Katolickiej w Wielkiej Brytanii oraz wicerektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Krystian Gawron. Po wystąpieniach gości, Marcin Styczeń z zespołem wykonał własną aranżację utworów muzycznych do poezji Karola Wojtyły: „Pieśń o Bogu ukrytym”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz