niedziela, 3 grudnia 2017

XII Pielgrzymka biegowa do grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W dniach 13-14 września b.r. odbyła się XII Pielgrzymka biegowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki ku czci Męczenników Stanu Wojennego. Inicjatorami pielgrzymki są górnicy, przede wszystkim z KWK w Knurowie, ale nie tylko. Sztafeta rozpoczęła się spod pomnika poległych górników KWK „Wujek”. Organizowane od dwunastu lat pielgrzymki mają na celu uczczenie pamięci kapelana Solidarności oraz męczenników stanu wojennego.
Od początku w tej inicjatywie uczestniczy Akcja Katolicka w Polsce. Do grobu bł. Ks. Jerzego, w dniu jego urodzin, w tym roku siedemdziesiątych, biegną członkowie Akcji Katolickiej z archidiecezji warmińskiej, z diecezji płockiej, radomskiej, natomiast 25 osobowa grupa członków AK z Warszawy, jako asysta rowerowa, towarzyszy biegaczom od Janek. Tradycją jest, że uczestnicy pielgrzymki są uroczyście witani przy grobie ks. Jerzego przez ks. Marcina Brzezińskiego proboszcza parafii św. Stanisława Kostki a także przez p. Urszulę Furtak prezesa KIAK. Była obecna również delegacja Zarządu Krajowego Instytutu AK.

W tym roku organizatorami pielgrzymki na starcie w Katowicach byli: Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK „Wujek” Poległych 16 Grudnia 1981 Roku, Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie „Moja Gmina Nasz Powiat” z Knurowa. Część końcową pielgrzymki przy grobie Błogosławionego zorganizował Zarząd Akcji Katolickiej w Polsce, przy zaangażowaniu członków Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej. Klamrą spinającą całe wydarzenie będzie uroczysta Msza św. koncelebrowana. Wystawiono poczty sztandarowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz